top of page

Yoga, behandling, massage, krop
OPUC - organisk psykoterapi, Lisbeth W. Sørensen
Agern Yogacenter, Skovgården, Sanne Bjørn
Kraniosakral Biodynamics, Ann Møller
Body Hour, Mette Jacobsen
Lige Her Lige Nu, Metta Myrna, yoga
Sanum Yoga, Rikke Hansen
Dyssekilde Yogacenter, Røjlegården, Karina Helsted Moe
Gunna Højgaard, massageskolen
Mavedans, Linnea Færch

Frisøren, Christine Bronné

Landsbylægen, Haldvejen, Ann Louise Born Sylvest


 
Butikker, bageri, ostebil, madmarked, mel, cafe
Brugsen, Jan Larsen
Taraxacum, Vianna
Kornsang, Leif Hierwagen
Torup Spisehus, Johs Lund
Bennys Ostebil, Benny Stokkebæk
Torup Marked, Peter Plant
 


Hus & have
Lejesvenden, Martin Hierwagen
Torup Træfældning, Bjarne Thomsen, træ- og jordarbejde
Træfælderen, Peter Mørk, træfældning
Træmanden, Keld Marius Nielsen, træfældning
Dyssekilde Stationshave, Liljan Wagner Smitt, spiselig have
Holtegården, Chr Holte, kloakmester, jordarbejde

Søren ’Snus’ Jørgensen, Tømmerup

Grejbank og landsbypedel, Berit Hallengreen


 
Kunsthåndværk
Kunstsmed, Roar Helweg, Røjlegården
Olivo, Matawan Baio
Pileflet fra Månen, Marianne Tholstrup

Pileflet, Bärbel Yonson
Keramik, Jytte Strøm
Keramik showroom, Kit Feilberg

Keramik, Karin Ifanger
 


Håndværkere
Solbyg, Søren Fritzsche
Nordsjællands Grønne Byggeentreprise / Torup Økobyg, Ole Beck
Murer, Davis Briggs

Torup Repair Cafe/Deleværksted, Dyssekilde Station
 


Lokaler, overnatning, teltplads
Forsamlingshuset, TLC
Dyssekilde Station, mødelokale, Peter Plant
Kilden i Stjernen, Ellen Berring
Grønnessegård, festlokaler, Ann Louise Hasselbalch
Gallebjerggård, festlokaler, overnatning, www.gallebjerggaard.dk
Røjlegården, værelse, skurvogn og teltplads, www.roejle.dk

Sykkel, udlejning & demonstration af specialcykler, www.sykkel.dk
Hald Strand, sommerhus, flere muligheder via fx airbnb
 

Kultur
(Musik, bøger, forfattertræf, skrivekurser, forlag, film & medier, festival)
Torup Bogby, Peter Plant, www.torupbogby.dk

Torup Bogbys Folkeuniversitet, René Lund Jensen
Torup DOKby, Simon Hebeltoft Hansen / Ilon Lodewijks
Torup Musikforening, Mejeriet, Pia Kai-Sørensen
Forlaget Snepryd, Britta Steen
Kældergalleriet, kunstudstillinger

Himmelstorm, festival
 


Institutioner

(Dagpleje, børnehave, skole, bosteder)
BESA, Benn Sena, dagpleje
Torup Børnehave
Halsnæs Lilleskole, 0-9 kl
NNY Efterskole
Slettebjerggård
 

 
Heste
Katulabo, Bo Hansen, Tømmerup
 


Gårdbutikker
Engmosegård, Sverkilstrup, køer, grise
Askebakke, geder+mælk
Grønnessegård, kødkvæg, vildt
Halsnæs Pelsfår, Tømmerup, får, uld
Røjlegården, Peter Plant, får, uld, kun på bestilling, www.roejle.dk
Halsnæs Honning, Viggo Jørgensen, honning, most, eddike
Landshop, Tove & Sv Erik, grønsager
Tvergaard, Tømmerup, æg
Elsa Schiøler, Tømmerup, bær, æbler, druer
Ellekærgård, Bo Hansen, Torup, mel
Holtegården, Chr Holte, Sverkilstrup, kødkvæg
Tothaven Besøgsgård, Torupvejen 2, Jakob Olsen og Pernille Feilberg
Jonas Englyst, Nødebovejen 63, 3390 Hundested, 2144 1236, juletræer


Lokalråd, fonde
Torup Ting, Peter Plant
Torup Fond
Halsnæs Fond, Søren Fritzsche



 

bottom of page